06/05/2024, 07:45

Dłużej na prawo jazdy - nowe przepisy i ich wpływ na czas oczekiwania

Polski blankiet prawa jazdy, opóźnienie z klepsydrą

Ostatnimi czasy obserwujemy wydłużenie czasu oczekiwania na wydanie nowego prawa jazdy. Wiele osób zastanawia się, co jest tego przyczyną. Postanowiłem przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i przedstawić Wam kilka kluczowych informacji.

Przyczyny wydłużonego czasu oczekiwania

Jednym z głównych powodów wydłużonego czasu oczekiwania jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących taksówkarzy. Od 17 czerwca 2024 roku każdy taksówkarz, który chce świadczyć usługi na terenie Polski, musi posiadać polski dokument prawa jazdy. Oznacza to, że osoby, które do tej pory posługiwały się prawem jazdy wydanym w innym kraju, muszą teraz zdać egzamin i uzyskać polskie uprawnienia.

Nowe przepisy wiążą się z ogromnym natłokiem wniosków w urzędach komunikacji. Pracownicy urzędów mają mnóstwo dodatkowej pracy związanej z wydawaniem nowych praw jazdy taksówkarzom. To z kolei przekłada się na dłuższy czas oczekiwania dla wszystkich osób, które chcą wyrobić prawo jazdy, nie tylko dla taksówkarzy.

Warto również wspomnieć o kolejnym wymogu, który został celowo wprowadzony przez ustawodawcę. Aby móc zostać taksówkarzem w Polsce, niezbędne jest przebywanie na terytorium Polski od co najmniej pół roku. Ten przepis ma na celu ograniczenie napływu do zawodu taksówkarza obcokrajowców, którzy nie znają polskich realiów ruchu drogowego i prawa.

Nowe przepisy budzą różne opinie. Z jednej strony, wiele osób uważa, że są one słuszne i zwiększą bezpieczeństwo na polskich drogach. Z drugiej strony, część osób obawia się, że nowe regulacje mogą doprowadzić do niedoboru taksówek i wzrostu cen za przejazdy.

Niewątpliwie, wydłużenie czasu oczekiwania na prawo jazdy jest uciążliwe dla wielu osób. Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie urzędy komunikacji poradzą sobie z natłokiem wniosków i czas oczekiwania na prawo jazdy wróci do normy.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących taksówkarzy zbiegło się w czasie z początkiem sezonu wakacyjnego (wakacje 2024 zaczynają się 22 czerwca). Nie dość, że wniosków jest i będzie więcej niż zwykle, to jeszcze pracownicy sfery budżetowej rozpoczną swoje urlopy.  Efekt? Prawdopodobnie jeszcze bardziej wydłużonym czasem oczekiwania na wydanie nowego blankietu. Jasne, przyczyna jest obiektywna, ale z drugiej strony problem był przecież znany już wcześniej, urzędnicy (i ich przełożeni) mieli świadomość jaki efekt przyniesie wprowadzaona zmiana. Pytanie tylko, czy podjęto działania zaradcze, np. czy na ten czas urzędy zapewniły sobie większy skład osobowy wspierający stanowiska obsługujące wnioski z zakresu uprawnień do kierowania pojazdami.

Ograniczenia a bezpieczeństwo

Ilość kolizji drogowych z udziałem kierowców przewozu osób wskazuje, że w niektórych przypadkach faktycznie jest wskazane zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ograniczenie dostępu do zawodu taksówkarza osobom, które nie znają polskich realiów ruchu drogowego i prawa. Z drugiej strony, nie da się wykluczyć, że ilość kolizji jest efektem skali, taksówek na aplikację jeździ coraz więcej, klasycznych taksówek natomiast coraz mniej. 

Czy nowe przepisy są słuszne? To już kwestia oceny indywidualnej. Niewątpliwie jednak, sytuacja z wydłużonym czasem oczekiwania na prawo jazdy powinna dać wam do zrozumienia 

Jeśli w trakcie majówkowego wyjazdu w Krakowie i okolicach napotkacie jakiekolwiek problemy z pojazdem, od przebitej opony, przez niesprawny akumulator czy najzwyklejszy brak paliwa- dzwońcie do nas. Gruszka24 czuwa, w ciągu 20-30 minut pojawimy się ze wsparciem, abyście mogli bez kłopotu kontynuować swoją podróż. Jesteśmy do Waszej dyspozycji, znajdziecie nas tu.     

Go to top