29/01/2024, 10:46

Kolejne tablice rejestracyjne na polskich drogach

Tablica Rejestracyjna, Nowa Tablica Rejestracyjna, Tablica Auto Rajdowe, Holowanie, Laweta, Pomoc Dr
Nowe tablice dla samochodów rajdowych

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Tablice te będą miały żółte tło i czerwone litery i cyfry. Będą one wydawane na okres 1 roku, a ich koszt wyniesie 100 zł.

Kto będzie mógł korzystać z nowych tablic?

Nowe tablice będą mogły otrzymać samochody osobowe, które spełniają następujące warunki:

  • są zarejestrowane w Polsce
  • są przeznaczone do zawodów sportowych
  • posiadają aktualne badania techniczne
Co na zmianach zyskają kierowcy?

Nowe tablice mają ułatwić identyfikację samochodów biorących udział w zawodach sportowych. Dzięki temu służby porządkowe będą mogły szybciej i sprawniej reagować w przypadku wypadków lub innych zdarzeń drogowych.
Wprowadzenie nowych tablic rejestracyjnych dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych to pozytywna zmiana. Tablice te ułatwią identyfikację tych pojazdów, co może poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Nowe tablice będą miały wymiary 520 x 112 mm, czyli takie same jak obecnie obowiązujące tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych.
Na tablicy rejestracyjnej będzie znajdował się numer rejestracyjny składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu.  Opłata za wydanie nowych tablic rejestracyjnych wynosić będzie 100 zł.
 
Aktualne Tablice Rejestracyjne

Obecnie w Polsce obowiązują następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:
  • tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych z białym tłem i czarną czcionką
  • tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych z żółtym tłem i czarną czcionką
  • tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych z zielonym tłem i białą czcionką
  • tablice rejestracyjne dla samochodów dyplomatów z niebieskim tłem i białą czcionką
Wprowadzenie nowych tablic rejestracyjnych dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych jest związane z koniecznością dostosowania przepisów polskich do przepisów unijnych.
Pamiętajcie, do czasu wprowadzenia zmian, samochody sportowe bez rejestracji nie mogą poruszać się po drogach publicznych. Jeśli chcecie dostarczyć swoje auto na zawody, Pomoc Drogowa Gruszka chętnie pomoże! Zapraszamy do kontaktu.
Go to top