13/05/2024, 13:45

Rynek aut używanych w Polsce: szaleństwo pierwszego kwartału

Laweta z naczepą przewożąca samochody Opel Corsa

Rynek aut używanych w Polsce: szaleństwo pierwszego kwartału

Pierwszy kwartał 2024: Konsumencki boom

Pierwsze trzy miesiące 2024 roku na polskim rynku aut używanych upłynęły pod znakiem niezwykłego wzrostu. Liczba rejestrowanych samochodów wystrzeliła o imponujące 27%, sięgając 994 tys. sztuk. To prawdziwy boom, który wyraźnie pokazuje, że Polacy coraz chętniej sięgają po używane auta.

Rejestracje, pojazdy nowe, używane, polskie czy zagraniczne

Co ciekawe, 64% tej puli stanowią auta używane z polskiego rynku, a kolejne 22% to import. Nowe samochody stanowią zaledwie 14% rejestrowanych aut. To ewidentny znak czasów, w których ceny nowych modeli poszybowały w górę, stając się dla wielu osób nieosiągalne.

Spadające ceny aut używanych to kolejna dobra wiadomość dla potencjalnych kupujących. W styczniu 2024 roku średnia cena ofertowa na Otomoto była o 10% niższa niż w grudniu 2023 roku. To oznacza, że za te same pieniądze możemy kupić lepszy model lub auto z mniejszym przebiegiem.

Źródła pojazdów: oferty indywidualne i komisowi profesjonaliści

Jeśli szukasz auta używanego w atrakcyjnej cenie, warto rozważyć zakup od sprzedawcy indywidualnego. Średnia cena ofertowa w tym segmencie wynosi około 36-38 tys. zł. Pamiętaj jednak, że najtańsze auta często nie trafiają do serwisów ogłoszeniowych takich jak Otomoto, po prostu dlatego, że koszt wystawienia oferty dla samochodu poniżej 10 tys. zł jest nieopłacalny. Często rozwiązaniem jest skorzystanie z tańszych serwisów, jak chociażby konkurencyjny OLX.

Jeśli wolisz komfort i pewność, możesz zdecydować się na zakup auta z komisu. Średnia cena w tym przypadku oscyluje wokół 55 tys. zł. Pamiętaj jednak, że komisy zazwyczaj doliczają do ceny marżę, więc ostateczny koszt auta może być wyższy.

Import z gigantycznym wzrostem

Boom na rynku aut używanych widać również w przypadku importu. W kwietniu 2024 roku do Polski sprowadzono 86 696 używanych aut, co oznacza wzrost o 39,1% w porównaniu do kwietnia 2023 roku. To już 10. miesiąc z rzędu, w którym odnotowano wzrost importu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się auta sprowadzane z Ameryki Północnej.

Ostrożność przed zakupem

Planujesz zakup auta używanego? Teraz może być idealny moment! Ceny spadają, a na rynku jest szeroki wybór modeli do wyboru. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny auta przed zakupem, niezależnie od tego, czy kupujesz je od osoby prywatnej, czy z komisu. Zawsze zabierajcie ze sobą kogoś, kto nie jest emocjonalnie zaangażowany w Waszą inwestycję, zabierz ze sobą partnera, kolegę, albo nawet swojego mechanika, często osoba patrząca „na chłodno” może uratować nas przed ryzykownym zakupem. Stosujcie jeszcze jedną zasadę: „nie ma okazji”. Jeśli auto wygląda ślicznie, jest bogato wyposażone, a cena jest niższa niż typowa dla tego modelu, to tym bardziej wysilcie uwagę.   

Zwróć uwagę na:

  • Karoserię: Poszukaj śladów rdzy, wgnieceń i innych uszkodzeń.
  • Silnik: Sprawdz poziom oleju i płynu chłodniczego. Odpali auto i posłuchaj, czy nie słychać niepokojących dźwięków.
  • Wnętrze: Sprawdź stan tapicerki, foteli i deski rozdzielczej.
  • Opony: Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i mają odpowiednią głębokość bieżnika.
  • Historię auta: Poproś sprzedawcę o historię auta i sprawdź ją w bazach danych.

Pamiętaj też o kosztach utrzymania auta, takich jak ubezpieczenie, przeglądy i naprawy.

Przed zakupem auta warto również określić swoje potrzeby i budżet. Pomoże Ci to w wyborze odpowiedniego modelu i uniknięciu pochopnych decyzji.

Udanego zakupu!

Dodatkowe wskazówki:

  • Negocjuj cenę: Nie bój się negocjować ceny auta, zwłaszcza jeśli kupujesz je od osoby prywatnej.
  • Zaufaj intuicji: Jeśli coś Ci się w aucie nie podoba, nie kupuj go.
  • Weź ze sobą kogoś, kto zna się na autach: Jeśli nie masz dużego doświadczenia w zakupie aut, poproś o pomoc kogoś, kto się na tym zna.

Jeśli będziecie potrzebowali pomocy z transportem swojego nowego pojazdu, nasza laweta może być idealnym rozwiązaniem. Gruszka24 pomoże też z ewentualną utylizacją (złomowaniem) bądź demontażem dotychczasowego pojazdu.  Dzwońcie do nasGruszka24 czuwa, w ciągu 20-30 minut pojawimy się ze wsparciem. Jesteśmy do Waszej dyspozycji, znajdziecie nas tu.

Go to top