10/06/2024, 09:39

Nieoznakowane radiowozy policji: Pułapki na drodze

Nieoznakowany Radiowóz policji z grupy Speed

Nieoznakowane radiowozy policji: Pułapki na drodze

Wakacje tuż-tuż, a wraz z nimi czas na zasłużony odpoczynek. Wizja urlopu bywa tak kusząca, że niektórzy z nas decydują się na "mocniejsze przyciśnięcie gazu", by szybciej dotrzeć do celu. Pamiętajmy jednak, że na drodze czyhają nie tylko niebezpieczeństwa związane z nadmierną prędkością i łamaniem przepisów, ale również... nieoznakowane radiowozy policyjne.

Te niczym podstępni drapieżcy czają się na trasie, gotowe do zatrzymania piratów drogowych. Jak je rozpoznać? Oto kilka wskazówek, które mogą uchronić Cię przed mandatem, a nawet utratą prawa jazdy. 

 

Ulubione marki Policji

 Najczęściej spotykanym nieoznakowanym radiowozem polskiej policji jest BMW Serii 3. Zwykle utrzymany jest w stonowanych barwach - srebrnej, czarnej lub ciemnoniebieskiej. Występuje w wersji sedan lub GT (przypominającej hatchbacka). Pod maską takiego auta zazwyczaj drzemie mocny silnik - ostatnie zakupy obejmowały model 330i xDrive, którego oznaczenie można dostrzec na tylnej klapie.

Oczywiście, na polskich drogach można spotkać również inne nieoznakowane radiowozy. Policja coraz częściej sięga po Cuprę Leona, Skodę Superb i Octavię, Kię Stinger i Ceed. Rzadziej napotkać można Opla Insignię. Różnorodność modeli jest spora, jednak pozostałe marki stanowią zdecydowaną mniejszość.


Charakterystycznych detale nieoznakowanych radiowozów

 Jednym z nich jest dodatkowa antena na dachu, często zamontowana w miejscu fabrycznej anteny radiowej w kształcie tzw. płetwy rekina.

Zaglądając do wnętrza przez lusterko wsteczne, z pewnością dostrzeżesz dwie osoby ubrane w stonowane, ciemne stroje. Policjantem raczej nie będzie ktoś w czerwonej koszulce ani starsza pani w kapeluszu. Warto też przyjrzeć się desce rozdzielczej - zazwyczaj zamontowana jest na niej kamera.


(Nie)Zwykły nieoznakowany grill

Nieproporcjonalnie duży radar to wyraźny sygnał, że masz do czynienia z radiowozem. Sokoli wzrok dostrzeże również dodatkowe światła w grilu, używane przez policję do sygnalizowania statusu pojazdu uprzywilejowanego. Tablice rejestracyjne nie wyróżniają się zbytnio na tle pozostałych aut.


Detale w tylnej części nieoznakowanych radiowozów

 Po lewej stronie pojazdu może znajdować się niewielka kamera, choć jej dostrzeżenie będzie trudniejsze niż w przypadku kamery przedniej. Radiowóz może mieć również składaną tablicę wyświetlającą komunikaty, zamontowaną na tylnej półce.

Pamiętaj, że ostrożność na drodze to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również umiejętność przewidywania zagrożeń. Rozpoznając nieoznakowany radiowóz policji, unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji i będziesz mógł bezpiecznie kontynuować podróż.

Jeśli w trakcie swoich wyjazdów przytrafi wam się przygoda, uniemożliwiająca dalszą jazdę (bądź jakiekolwiek inne, skutkujące unieruchomieniem pojazdu), dzwońcie do nas. Gruszka24 czuwa, w ciągu 20-30 minut pojawimy się ze wsparciem, abyście mogli bez kłopotu kontynuować swoją podróż. Jesteśmy do Waszej dyspozycji, znajdziecie nas tu.     

 

Go to top