01/07/2024, 05:52

Obowiązkowa wymiana blankietu prawa jazdy- czy to już?

Prawo jazdy przykryte kluczem do samochodu Ford

Nowe prawo jazdy - co musisz wiedzieć?

Uwaga kierowcy! Już niedługo wszyscy staniemy przed koniecznością wymiany aktualnego blankietu poświadczającego nasze prawo do poruszania się pojazdami.

 

Kiedy rozpoczną się obowiązkowe wymiany praw jazdy

Procedura rusza w 2028 roku. Wynika to z unijnych przepisów i ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. Celem zmiany jest ujednolicenie formatu dokumentów w całej Europie oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa.

W art. 124 pkt 4 czytam ustawy o kierujących pojazdami czytamy:

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

 

Kogo dotyczy obowiązkowa wymiana prawa jazdy?

Wymiana dotyczy wszystkich kierowców, którzy posiadają bezterminowe prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku. Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat.

Kiedy wymienić prawo jazdy?

Wymiana będzie przebiegać etapami, w zależności od roku urodzenia posiadacza prawa jazdy:

2028: osoby urodzone w 1933 roku i wcześniej

2029: osoby urodzone w latach 1934-1943

2030: osoby urodzone w latach 1944-1953

2031: osoby urodzone w latach 1954-1963

2032: osoby urodzone w latach 1964-1973

2033: osoby urodzone w latach 1974-1983

Oczywiście, jeśli macie ochotę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście już teraz wymienili prawo jazdy. Nie ma zakazu złożenia wniosku we wcześniejszym terminie.  

Inne sytuacje, kiedy należy wymienić prawo jazdy:

Kiedy jeszcze trzeba wymienić prawo jazdy? Sytuacji jest kilka:

  • kiedy upłynął termin ważności Twojego dokumentu;
  • kiedy minął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy;
  • kiedy dokument został zagubiony bądź zniszczony;
  • w momencie zmiany nazwiska.

 

Co zrobić, aby wymienić prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Wystarczy:

Złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie powiatu.

Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, dowód osobisty lub paszport oraz dowód opłaty.

Jeśli dokument, z którego korzystaliście był wydany bezterminowo, nie będzie potrzeby przedstawiać nowego orzeczenia lekarskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadacz prawa jazdy ma orzeczenie o utracie zdolności do kierowania pojazdami.


Koszt wymiany prawa jazdy

Opłata za wymianę prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Jeśli jest wymagane badanie lekarskie, koszt wzrasta do 300,50 zł.


Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, załatwienie sprawy następuje do 30 dni. W praktyce jednak nowe prawo jazdy wydawane jest zazwyczaj w ciągu 9 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.


Dodatkowe informacje

Więcej informacji na temat wymiany praw jazdy można znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/wymien-prawo-jazdy.

Uwaga! Pamiętaj, aby wymienić swoje prawo jazdy w wyznaczonym terminie. Jazda z nieważnym dokumentem może skutkować mandatem.


Nowe prawo jazdy - dlaczego to ważne?

W internecie często możecie przeczytać, że jeśli ktoś zdał egzamin, to może jeździć, a blankiet to tylko manifestacja posiadania uprawnienia. Niestety, praktyka wskazuje, że tak nie jest.


Kary za jazdę z nieważnym prawem jazdy w 2024 roku:

Niestety, w praktyce nieważny dokument prawa jazdy oznacza równocześnie brak uprawnień do prowadzenia pojazdów. W efekcie z „drobnej sprawy” mogą wyniknąć drastyczne konsekwencje.

Jakie? Co najmniej:

Mandat karny: W zależności od sytuacji, mandat może wynosić od 1500 zł

Kara grzywny: Sąd może orzec dodatkową karę grzywny, której wysokość jest uzależniona od różnych czynników i decyzji samego sądu. Uwaga, sąd nie jest związany taryfikatorem mandatów

Zakaz prowadzenia pojazdów: W  skrajnych i najpoważniejszych przypadkach grozi orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

 

Wymiana praw jazdy to nie tylko obowiązek, ale i gwarancja bezpieczeństwa. W sumie bezpieczeństwa Waszego i… publicznego, prawnego.

Nowe dokumenty są wykonane z bardziej trwałych materiałów i posiadają szereg elementów zabezpieczających przed fałszerstwem. To oznacza, że trudniej je podrobić, co chroni przed kradzieżą tożsamości i innymi oszustwami. Cytując znany obrazkowy żart, ryzyko takiego zdarzenia jest niewielkie, ale nigdy zerowe.

Warto również wspomnieć, że nowe prawo jazdy jest zgodne z unijnymi standardami, co ułatwia poruszanie się po innych krajach Europy.

 

Go to top