14/05/2024, 07:26

Jazda rowerem po alkoholu w Polsce: pułapki prawne i konsekwencje

Dziewczyna na miejskim rowerze

 

Jazda rowerem po alkoholu w Polsce: pułapki prawne i konsekwencje

 

Jednoślad a trunki alkoholowe.

Za nami majówka, przed nami weekend Bożego Ciała. Pogoda zapowiada się przepięknie, więc wielu z nas spotka się ze znajomymi i przyjaciółmi, aby wspólnie spędzić wolny czas. Jeśli w ten wspólny czas wpleciemy alkohol, to musimy pamiętać o kilku zasadach.
Wraz ze wzrostem popularności rowerów jako codziennego środka transportu, coraz częściej poruszana jest kwestia bezpieczeństwa na dwóch kółkach. Jednym z jego kluczowych aspektów wspomnianego bezpieczeństwa jest kwestia jazdy pod wpływem alkoholu. Choć w świadomości wielu osób wciąż pokutuje myśl, że rowerzysta nie jest "kierującym pojazdem", to zgodnie z polskim prawem prowadzenie roweru w stanie po spożyciu lub pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, za które grożą dotkliwe kary.
W tym artykule,  przybliżymy wam kwestię ryzyka (i kar) za  poruszanie się rowerem po alkoholu. Dokładnie przeanalizujemy obowiązujące przepisy, rozróżniając kary za jazdę w stanie "po spożyciu alkoholu" i "pod wpływem alkoholu", a także zwrócimy uwagę na konsekwencje prawne i społeczne takiego wykroczenia.

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Pierwszym krokiem jest jasne zdefiniowanie pojęć "stan po spożyciu alkoholu" oraz "stan nietrzeźwości". Zgodnie z art. 115 ust. 1 pkt 2 ustawy o ruchu drogowym, osoba znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, jeżeli we krwi ma jego stężenie od 0,2‰ do 0,5‰. Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5‰ lub więcej.

 

Piwo i rower- czy można

Brutalna i prosta odpowiedź: nie, nie można. Co prawda zgodnie z wprowadzonymi pewien czas temu zmianami, nie stracicie już prawa jazdy, niemniej kary i tak będą surowe. Zatrzymujący policjant może wystawić wam mandat, ale jeśli zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu, to sąd może orzec… zakaz prowadzenia pojazdów nie mechanicznych. Tak, możecie zostać ukarani… zakazem prowadzenia roweru ;-)

 

Kary za jazdę rowerem w stanie wskazującym

 

Rowerzysta zatrzymany na rowerze w stanie po użyciu alkoholu - mandat od 1000 złotych
Rowerzysta zatrzymany na rowerze w stanie nietrzeźwości - mandat od 2500 złotych
Co ważne, obie kary (mandaty) są opisane "od". Górne widełki zależą od danej sytuacji. W postępowaniu mandatowym prowadzonym przez policjanta jest to 5000 złotych, czyli najwyższy mandat w taryfikatorze, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, to kara może sięgnąć nawet 30 000 złotych.

 

Dodatkowe konsekwencje prawne i społeczne

Oprócz dotkliwych kar finansowych i utraty możliwości poruszania się rowerem, jazda pod wpływem alkoholu może mieć również inne negatywne konsekwencje. Poważny wypadek spowodowany przez pijanego rowerzystę może skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną za wyrządzone szkody. Ponadto, takie zdarzenie może mieć negatywny wpływ na wizerunek osoby w oczach społeczeństwa.

Podsumowanie

Jazda rowerem po alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale również niezgodna z prawem i wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że rower to nie zabawka, a kierujący nim ponosi taką samą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, jak każdy inny kierowca. Szacunek do przepisów i rozsądek na drodze to klucz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy na dwóch kółkach.

 

Go to top